Kredyt dla singla - Kredytydlasingli.pl

Jak szukać rachunków po zmarłym?

Expander Kraków

Od 1 lipca 2016 r. weszły w życie znowelizowane przepisy prawa bankowego. Zdecydowanie ułatwiają spadkobiercom poszukiwanie oszczędności zmarłego ale ograniczają tez liczbę uśpionych i nieaktywnych od lat rachunków bankowych.

Zmiana przepisów obliguje banki m.in. do umożliwienia pozyskania przez członków rodziny zmarłego informacji o wszelkich rachunkach i podział między spadkobiercami, monitorowania nieaktywnych rachunków i występowanie, po upływie 5 lat od ostatniej dyspozycji, do odpowiednich organów o informację czy ewentualnie posiadacz konta nie zmarł, propagowania usługi „dyspozycja wkładem własnym na wypadek śmierci czy wreszcie przesyłanie danych do bazy KIR dotyczących rachunków uśpionych czy osób zmarłych, by szybciej możliwe było znalezienie wszelkich kont spadkodawcy przez osoby zainteresowane (wystarczy złożyć jeden wniosek, w jednym banku by uzyskać szczegółowy wykaz z bazy).

Do chwili zmian znalezienie wszystkich kont z oszczędnościami zmarłego graniczyło z cudem. Wymagało to wiele czasu i poświęcenia, no i kosztowało. Obecnie dzięki Centralnej Informacji o rachunkach uśpionych informacja jest kompleksowa i uzyskana ze wszystkich banków i SKOK-ów. Usługa dostępna jest dla osób z prawem do spadku, po okazaniu stosownych dokumentów (zwykle to akt zgonu i poświadczenie dziedziczenia – notarialne lub sądowe postanowienie o nabyciu spadku). Oprócz tego z bazy możemy uzyskać dane dotyczące wszelkich naszych kont bankowych iw SKOK.
Bank udzieli informacji o podmiotach prowadzących rachunki, czy są one czynne, czy nie są rachunkami wspólnymi oraz informację o umowach rozwiązanych i wygasłych z powodu zgonu właściciela czy braku dyspozycji przez okres 10 lat. Koszt takiej usługi, w porównaniu z poprzednimi, jest niewielki i wynosi, w zależności od banku od 5 do 25 zł, choć są i opłaty rzędu 60 zł (np. w BPH, ING).

Rachunki nieaktywne to kolejny rozwiązany zdaje się być problem. Banki nie do końca są zadowolone ze zmian i nałożonych obowiązków zadbania o konta, na których nie było żadnych dyspozycji od lat, a często były na nich środki, o które nikt się nie upominał, zatem bank czerpał z nich same korzyści. To niestety koniec takich działań, bo nowelizacja wprowadziła obowiązek sprawdzania, czy posiadacz takiego rachunku (konsumenckiego, nie powiązanego z działalnością gospodarczą, nadal żyje. Takich kont i pieniędzy tam zgromadzonych było wedle nieoficjalnych szacunków wiele.

Sprawdź także najnowsze zestawienia:
najlepsze kredyty gotówkowe dla singli czerwiec 2024
najlepsze kredyty mieszkaniowe dla singli czerwiec 2024
najlepsze konta osobiste dla singli czerwiec 2024
najlepsze lokaty terminowe dla singli czerwiec 2024