Kredyt dla singla - Kredytydlasingli.pl

Płatności zbliżeniowe można wyłączyć

Expander Kraków

Coraz częściej szukamy różnych możliwości ułatwiania sobie życia. Bardzo popularne są płatności zbliżeniowe, które nie wymagają potwierdzania operacji, są szybkie i ogólnodostępne. Karty bezstykowe wydawane są przez większość banków. Niestety oprócz zalet, w tym szybkości i wygody takich płatności, posiadają i wady.

Celem kart zbliżeniowych jest zastąpienie pieniądza w transakcjach o niskiej wartości, bez konieczności potwierdzania transakcji kodem PIN.

Do zalet kart z czipem można zaliczyć głównie możliwość dokonywania niewielkich transakcji poprzez jedynie zbliżenie karty do terminala. Wysokość limitu to 50 zł jednorazowo, choć można zmienić to w bankowości elektronicznej czy placówce banku. Nie ma konieczności pamiętania Pinu czy grzebania w portfelu poszukując gotówki. Takie transakcje uważane są za bezpieczne, a nawet w przypadku zagubienia czy kradzieży karty nasze środki są w części chronione – banki umożliwiają dokonanie zwykle do 5 takich operacji dziennie. Jeśli limit kwotowy czy liczby operacji zostanie przekroczony, terminal zażąda autoryzacji kodem PIN kolejnej poza limitami transakcji.

Wady to głównie zagrożenie kradzieżą danych z czytnika magnetycznego przez złodziei (czip zatopiony w plastiku komunikuje się z terminalem w technologii radiowej), choć i w przypadku kart bez czipa to możliwe.

Jeśli jednak obawiamy się takich kart to istnieje opcja wyłączenia funkcji zbliżeniowej karty. Bank nie może nas zmuszać do korzystania z takiej opcji. Mimo, że większość kart posiada opcje płatności bezstykowych PayPass/PayWave to klient, który nie chce z nich korzystać po wizycie w banku, za pośrednictwem infolinii, w bankomacie albo zalogowaniu się w bankowości elektronicznej może to zmienić. Jeśli dany bank nie ma w ofercie takich zmian to spokojnie można zmienić limity na karcie dotyczące płatności zbliżeniowych, ustawiając go na 0 zł. Jeśli przekonamy się do wygody takiej metody płatności, w ten sam sposób można przywrócić opcję bez autoryzacji i cieszyć się szybkimi płatnościami na niewielkie kwoty w każdym miejscu, w którym znajdziemy terminal z powyższą opcją. Jak widać banki zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, a najnowsze karty wyposażone są dodatkowo w nowsze funkcje umożliwiające geolokalizację. Jednak żadne zabezpieczenie nie zagwarantuje na 100% bezpieczeństwa, jeżeli sami nie będziemy ostrożni i nie będziemy kierować się rozsądkiem.

Sprawdź także najnowsze zestawienia:
najlepsze kredyty gotówkowe dla singli wrzesień 2023
najlepsze kredyty mieszkaniowe dla singli wrzesień 2023
najlepsze konta osobiste dla singli wrzesień 2023
najlepsze lokaty terminowe dla singli wrzesień 2023

Kredyt hipoteczny wrzesień 2023SPRAWDŹ
+