Kredyt dla singla - Kredytydlasingli.pl

Płatności zbliżeniowe można wyłączyć

Expander Kraków

Coraz częściej szukamy różnych możliwości ułatwiania sobie życia. Bardzo popularne są płatności zbliżeniowe, które nie wymagają potwierdzania operacji, są szybkie i ogólnodostępne. Karty bezstykowe wydawane są przez większość banków. Niestety oprócz zalet, w tym szybkości i wygody takich płatności, posiadają i wady.

Celem kart zbliżeniowych jest zastąpienie pieniądza w transakcjach o niskiej wartości, bez konieczności potwierdzania transakcji kodem PIN.

Do zalet kart z czipem można zaliczyć głównie możliwość dokonywania niewielkich transakcji poprzez jedynie zbliżenie karty do terminala. Wysokość limitu to 50 zł jednorazowo, choć można zmienić to w bankowości elektronicznej czy placówce banku. Nie ma konieczności pamiętania Pinu czy grzebania w portfelu poszukując gotówki. Takie transakcje uważane są za bezpieczne, a nawet w przypadku zagubienia czy kradzieży karty nasze środki są w części chronione – banki umożliwiają dokonanie zwykle do 5 takich operacji dziennie. Jeśli limit kwotowy czy liczby operacji zostanie przekroczony, terminal zażąda autoryzacji kodem PIN kolejnej poza limitami transakcji.

Wady to głównie zagrożenie kradzieżą danych z czytnika magnetycznego przez złodziei (czip zatopiony w plastiku komunikuje się z terminalem w technologii radiowej), choć i w przypadku kart bez czipa to możliwe.

Jeśli jednak obawiamy się takich kart to istnieje opcja wyłączenia funkcji zbliżeniowej karty. Bank nie może nas zmuszać do korzystania z takiej opcji. Mimo, że większość kart posiada opcje płatności bezstykowych PayPass/PayWave to klient, który nie chce z nich korzystać po wizycie w banku, za pośrednictwem infolinii, w bankomacie albo zalogowaniu się w bankowości elektronicznej może to zmienić. Jeśli dany bank nie ma w ofercie takich zmian to spokojnie można zmienić limity na karcie dotyczące płatności zbliżeniowych, ustawiając go na 0 zł. Jeśli przekonamy się do wygody takiej metody płatności, w ten sam sposób można przywrócić opcję bez autoryzacji i cieszyć się szybkimi płatnościami na niewielkie kwoty w każdym miejscu, w którym znajdziemy terminal z powyższą opcją. Jak widać banki zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, a najnowsze karty wyposażone są dodatkowo w nowsze funkcje umożliwiające geolokalizację. Jednak żadne zabezpieczenie nie zagwarantuje na 100% bezpieczeństwa, jeżeli sami nie będziemy ostrożni i nie będziemy kierować się rozsądkiem.

Sprawdź także najnowsze zestawienia:
najlepsze kredyty gotówkowe dla singli maj 2024
najlepsze kredyty mieszkaniowe dla singli maj 2024
najlepsze konta osobiste dla singli maj 2024
najlepsze lokaty terminowe dla singli maj 2024