Kredyt dla singla - Kredytydlasingli.pl

Masz nadwyżki finansowe w swoim budżecie? Sprawdź jak je wykorzystać!

Expander Kraków

Nadwyżki finansowe to przeważnie dość rzadki widok w naszych miesięcznych domowych finansach. Czasami jednak zdarza się, że okazjonalnie lub regularnie zarabiamy więcej niż wydajemy i posiadamy pewną sumę pieniędzy, która nie jest nam obecnie potrzebna. Zdecydowanie nie warto odkładać jej do szuflady, a najlepszym pomysłem jest odpowiednie wykorzystanie takiej nadwyżki. Mając nawet kilkadziesiąt złotych nadwyżek miesięcznie, możemy wykorzystać je na wiele sposobów i uzyskać wiele plusów. Poniżej przedstawiamy ciekawe pomysły na to, co zrobić z nadwyżkami finansowymi.

Zainwestuj nadwyżki w siebie

Pierwszym sposobem w jaki możemy wykorzystywać nasze nadwyżki finansowe, jest inwestowanie w siebie. Będzie ono oznaczało różne czynności. Możemy podnosić swoje kwalifikacje, dokształcać się, zdobywać nowe umiejętności, czyli licencje. W ten sposób możemy budować swoją karierę zawodową, szybciej i łatwiej awansować, a w rezultacie zarabiać więcej pieniędzy i mieć lepszą pracę. Zainwestowanie w siebie to też poprawienie swojego stanu fizycznego i psychicznego. Możemy zatem przejść na nieco droższą, ale dużo zdrowszą dietę np. pudełkową, wykupić karnet na siłownię czy za nadwyżki finansowe udać się na kilkudniowy mały urlop ładując akumulatory. Inwestowanie nadwyżek finansowych w siebie, o ile będą to rozsądne i przemyślane ruchy jest bardzo dobrym sposobem na wykorzystanie pieniędzy, których obecnie nie używamy. Dzięki temu będziemy mogli podnieść komfort życia i wykonywać pracę dużo łatwiej oraz efektywniej żyjąc przyjemniej.

Inwestuj nadwyżki w dom i poziom życia

Drugim pomysłem na inwestowanie nadwyżek finansowych, który jest bardzo podobny do pierwszego to inwestowanie pieniędzy w nasz dom i poziom życia. Bardzo często mając pewną sumę niewykorzystanych pieniędzy, nie myślimy o wydaniu jej na udogodnienia czy usprawnienia w naszym życiu codziennym. Aby je wprowadzić nie potrzebujemy dużych sum. Możemy dokonywać drobnych udogodnień na przykład wypoczynkowych w ogrodzie – jeśli mamy dom, inwestować pieniądze w nowy sprzęt np. grający czy komputer do pracy lub wymienić auto na bardziej komfortowe. Sposób ten możliwy jest do wykorzystania, nawet jeśli posiadamy zarówno kilkadziesiąt, kilkaset złotych nadwyżek miesięcznie jak i też posiadając większe oszczędności

Dochód pasywny

Jeśli posiadamy nadwyżki finansowe bardzo ciekawym sposobem ich wykorzystania, jest przeznaczenie środków na stworzenie dochodu pasywnego. Jest to dochód, który generuje się sam bez naszej pomocy czy konieczności wykonywania jakiejkolwiek pracy. Dobrym przykładem dochodu pasywnego może być zakup mieszkania pod wynajem. Mając pewne środki finansowe, możemy zakupić nieruchomość i ją wynająć, dzięki czemu miesięcznie będziemy otrzymywali nawet kilkaset – kilka tysięcy złotych regularnego dochodu. Mając mniejsze środki finansowe, możemy stworzyć biznes, zatrudniając pracowników do jego prowadzenia, aby nie musieć zajmować się nim samodzielnie. Dochodem pasywnym może być też zainwestowanie w biznes znajomych, stworzenie książki i jej sprzedawanie czy zakup akcji giełdowych pod kątem dywidendów.

Odkładaj na emeryturę

Bardzo ciekawym sposobem wykorzystywania nadwyżek finansowych jest odkładanie na emeryturę. Możemy robić to na dwa sposoby. Pierwszym jest odkładanie pieniędzy na konto bankowe np. rachunek oszczędnościowy i samodzielne oszczędzanie pieniędzy. Ogólnie opcji takich jest do wyboru dużo więcej. Możemy też inwestować w papiery wartościowe nieruchomości czy ziemię – dobra materialne, które sprzedamy z zyskiem przechodząc na emeryturę.

Drugim sposobem odkładania pieniędzy na emeryturę jest skorzystanie z funduszy emerytalnych. Prowadzą je różne firmy – Globalne jak i te polskie. Mogą być to prywatne firmy finansowe lub np. banki. Działanie funduszy emerytalnych polega na tym, iż co miesiąc wpłacamy miesięczną składkę, a w określonym czasie np. po 20 latach zakończymy płacenie składek i będziemy dożywotnio otrzymywali świadczenie o danej wysokości np. podobnej do emerytury państwowej. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu możemy obecnie posiadając nadwyżki finansowe zagwarantować sobie lepszą przyszłość. Warto rozważyć również ten krok, gdyż według wielu specjalistów emerytury państwowe za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat mogą realnie być bardzo niskie z powodu np. wysokiej inflacji. Miesięczna składka wynosi przeważnie kilkadziesiąt złotych lub nieco więcej – w zależności od tego, jaką wysokość emerytury oraz czas opłacania składek wybierzemy. Rozwiązanie takie jest dostępne dla wszystkich osób – nawet w wieku 20, 30 lat. Im wcześniej zaczniemy wpłacać pieniądze na fundusz emerytalny, ten okres składkowy będzie dłuższy, a same miesięczne składki niniejsze.

Zainwestuj w swoje zdrowie i bezpieczeństwo

Zdrowie i bezpieczeństwo to bardzo ważne elementy naszego życia. Przeważnie nie skupiamy się na nich zanadto, bazując na rodzinie w podstawowej opiece zdrowotnej czy oszczędnościach na czarną godzinę. Jeśli jednak dysponujemy nadwyżkami finansowymi, warto przeznaczyć je na dodatkowe zabezpieczenie się i swoich bliskich. Pierwszym sposobem na to może być wykupienie prywatnego pakietu medycznego. Jest to pakiet, który gwarantuje nam dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej np. w konkretnej sieci klinik. Mając taki pakiet w razie potrzeby, możemy udać się bez kolejki i oczekiwania do specjalisty lub lekarza. Ogólnie na rynku istnieje wiele klinik oferujących prywatne pakiety medyczne. Obejmują one różny zakres ubezpieczenia i są w różnych cenach. Podstawowe – najtańsze obejmują darmowe wizyty u kilku specjalistów na życzenie, podstawowe badania czy opiekę lekarza rodzinnego. Te bardziej zaawansowane i droższe mogą obejmować dostęp do kilkudziesięciu specjalistów, skomplikowane zabiegi medyczne czy nawet hospitalizację. Dobrym posunięciem będzie też wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz od odpowiedzialności cywilnej – dzięki którym otrzymamy odszkodowanie w razie urazu, a wyrządzając szkody, ubezpieczenie pokryje je za nas.

Inwestycja pieniężna

Jeśli posiadamy wiedzę z zakresu finansów nadwyżki finansowe możemy zainwestować w indeksy giełdowe samodzielnie lub poprzez maklera, korzystać z funduszy inwestycyjnych, produktów strukturyzowanych czy inwestować środki w kruszce takie jak złoto lub srebro. Sposób ten jednak wymaga od nas rozwagi i dobierania odpowiednich opcji według ryzyka na jakie możemy sobie pozwolić.