Kredyt dla singla - Kredytydlasingli.pl

Jak uporządkować swoje finanse? Krótki poradnik o tym, jak prościej i skuteczniej prowadzić nasze finanse osobiste

Expander Kraków

Finanse prywatne to zmora wielu osób. Bardzo często nie panujemy nad nimi i zarządzamy nimi nieco po omacku. Często też orientujemy się, że nie mamy zbyt dużej kontroli nad naszymi finansami i są one już na tyle zagmatwane, że nie może nimi świadomie zarządzać. Niezależnie od tego, jak bardzo duży bałagan posiadamy w naszych finansach, istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym uporządkujemy je i zaczniemy prowadzić świadomie według własnego planu. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych pomysłów oraz podpowiedzi jak to zrobić oraz odpowiadamy na pytanie, dlaczego porządek w naszych finansach prywatnych jest tak ważny.

Dlaczego porządek w finansach prywatnych jest ważny?

Pierwszym powodem, dla którego warto utrzymywać porządek w finansach, jest komfort psychiczny. Jeśli dokładnie wiemy, jaką sumę wydamy, jakie zobowiązania kończą się oraz ile trwają i na jak wysokie rachunki będziemy musieli pracować, nasz komfort psychiczny będzie dużo wyższy niż w sytuacji mętliku w głowie. Znając wszystkie konkretne sprawy finansowe, będziemy również czuli się dużo bezpieczniej, mając kontrolne nad nimi. Jeśli sprecyzujemy wydatki i będziemy wiedzieli na co konkretnie zarabiamy pieniądze, również sama praca będzie dużo bardziej satysfakcjonująca niż w przypadku pracowania na bliżej nieokreślony cel. Uporządkowanie sytuacji finansowej jest też niezwykle korzystne z finansowego punktu widzenia. Robiąc porządki, możemy wybrać korzystniejsze opcje oraz ustawić wszystkie kwestie tak, aby generowały mniejsze — najniższe możliwe wydatki. Pozwoli to nam zaoszczędzić duże sumy pieniędzy. Mając kontrolę i świadomie prowadząc uporządkowane już finanse, minimalizujemy ryzyko spóźnienia się z płatnościami za rachunki, płacenia karnych odsetek czy wplątywania się w problemy finansowe. W skrajnych przypadkach bałagan w finansach osobistych może nie skończyć się na dyskomforcie a wpadaniu w spiralę zadłużenia czy kłopotami finansowymi. Samo uporządkowanie swoich osobistych finansów nie jest trudne, a wymaga od nas jedynie poświęcenia pewnej ilości czasu.

Porada: Jeśli nie czujemy się na siłach lub nie mamy umiejętności finansowych, a chcemy uporządkować nasze finanse osobiste, możemy udać się po poradę do doradcy finansowego. Obecnie na rynku działa wielu prywatnych doradców finansowych pomagających osobom prywatnych czy firm doradczych świadczących takie usługi. Dzięki temu będziemy mogli otrzymać jasne wskazówki oraz nawet pomoc w załatwieniu wszystkich swoich spraw związanych z finansami. Jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Uporządkowanie spraw finansowych

Pierwszym sposobem na uporządkowanie swoich finansów jest uregulowanie obecnych i nieterminowych zadłużeń. Z nowością wszystkie opóźnione płatności należy uregulować, aby pozostała nam do dyspozycji jedynie taką ilość gotówki, którą możemy wydać — bez długów. Mogą być to nawet przegapione płatności za abonament telefoniczny, ale uzyskanie jasnej sytuacji jest bardzo ważne. Jeśli dokonamy już wszystkich przeterminowanych płatności, warto zastanowić się, czy istnieją np. kredyty, czy pożyczki, które możemy spłacić nieco wcześniej np. gdy pozostało do ich końca jedynie kilka rat. Również pomoże to maksymalnie uprościć naszą sytuację finansową. Kolejnym ważnym krokiem jest uzyskanie dokładnej informacji o naszych wydatkach, przychodach i różnego rodzaje finansach. Wiele osób nie wie czasami do końca, ile płaci opłat za prowadzenie konta bankowego, abonamentu czy innych wydatków regulując je po prostu na bieżąco. Sprzyja to wkradaniu się chaosu i wydawaniu większej ilości pieniędzy niż rzeczywiście możemy wydać. Warto w tym celu przejrzeć umowy oraz ostatnie wyciągi lub udać się do banków czy instytucji, aby uzyskać taką informację.

Prowadzenie budżetu domowego

Drugim bardzo ważnym sposobem na uporządkowanie naszej sytuacji finansowej jest rozpoczęcie prowadzenia budżetu domowego. Choć nazwa ta może zabrzmieć dość strasznie, w praktyce prowadzenie takiego budżetu domowego jest proste. Ogólnie jest to spisanie i zaplanowanie wydatków oraz przychodów. Budżet taki rozliczany jest co miesiąc i pomaga świadomie dysponować swoimi pieniędzmi. W internecie istnieje wiele szablonów, a samo prowadzenie tego budżetu polega po prostu na spisaniu wydatków i przychodów oraz rozdzielaniu pieniędzy tworząc listę wydatków. Następnie wystarczy jej przestrzegać oraz trzymać się ustalonych limitów. Ustalenie 1 go każdego miesiąca poszczególnych wydatków pozwoli lepiej dysponować naszymi pieniędzmi oraz da większy komfort mentalny. Planując wszystkie wydatki na papierze, będziemy mogli lepiej je rozdzielić, aniżeli samodzielnie w pamięci w trakcie miesiąca płacąc za wydatki.

Zmiana operatorów i szukanie oszczędności

Jeśli mamy już uporządkowane finanse osobiste, zdecydowanie warto zająć w tym momencie optymalizacją tego budżetu. W tym celu powinniśmy dokładnie prześwietlić nasze finansowe oraz dowiedzieć się, czy za któreś cykliczne opłaty płacimy zbyt dużo. Opłatami takimi będą np. media czyli gaz, prąd czy abonamenty np. telefoniczny, karnet na siłownię czy bilet miesięczny. Pod tym kątem możemy sprawdzać też opłaty za prowadzenie konta w banku czy pakiety telewizyjne lub telewizji internetowej. Na rynku istnieje wiele alternatyw dla każdego takiego wydatku. Jeśli obecnie płacimy wysokie opłaty, możemy poszukać innych dostawców, operatorów czy rozwiązań. Wbrew pozorom zaoszczędzenie nawet po kilka — kilkanaście złotych miesięcznie na każdym abonamencie, da miesięcznie dużą sumę oszczędności, a rocznie będzie to już suma znaczna. Choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się to spektakularnym rozwiązaniem za zaoszczędzone pieniądze, możemy zrealizować wiele innych celów. Aby wyszukiwać najlepsze opcje, warto skorzystać np. z porównywarek finansowych kont bankowych czy abonamentów lub po prostu zorientować się, jakie są obecnie stawki na rynku. Bardzo często różnice mogą być nawet dwukrotne lub większe jak ma to miejsce np. przy ubezpieczeniu samochodowym, które przedłużamy z przyzwyczajenia.