Gdy decydujemy się na lokatę chcemy przeważnie wiedzieć konkretnie ile będzie wynosił zysk jaki na niej osiągniemy. Aby go obliczyć musimy wziąć zarówno na ile jest ona oprocentowane jaki i dodatkowo tak zwany podatek Belki, który wynosi dziewiętnaście procent. Tym ostatnim na szczęście zajmują się banki, dzięki czemu nie musi martwić się obliczaniem tego podatku i odprowadzaniem go do Urzędu Skarbowego.
Zacznijmy jednak od początku, czyli od oprocentowania. Bez względu na to, na jak długi czas wpłacamy nasze pieniądze na lokatę banki zawsze podają ten wskaźnik w skali rocznej. Oznacza to, że najpierw wyliczamy zyski z lokaty w skali całego roku, a następnie uzyskaną kwotę dzielimy proporcjonalnie wedle tego jak długo ma trwać nasza umowa. Po podsumowaniu otrzymamy kwotę brutto od której musimy jeszcze odjąć wspomniany podatek. Dopiero wtedy będziemy wiedzieli ile zarobimy. Nie jest to skomplikowane i w zasadzie każdy może sobie takich podliczeń dokonać, jednak w rzeczywistości nie ma też takiej potrzeby, gdyż banki same się tym zajmują. Zresztą gdy podejmujemy decyzję o lokacie możemy poprosić doradcę o stworzenie dla nas takiej symulacji pokazującej o ile pomnożymy swoje środki.
Jest jeszcze jeden ważny element, a mianowicie czas kiedy te odsetki zostaną naliczone. Zazwyczaj wygląda to tak, że w dniu, w którym kończy się termin trwania lokaty bank nam nalicza odsetki, po czym uruchamia nową lokatę na tę samą kwotę, którą mieliśmy poprzednio z tym, że jest ona dodatkowo powiększona o osiągnięty wcześniej zysk. Oczywiście możemy zaznaczyć w umowie, że nie chcemy kontynuować lokaty po jej terminie zakończenia, wtedy bank wypłaci nam nasz kapitał powiększony o odpowiednią kwotę z oprocentowania.
Sprawdź także najnowsze zestawienia:
– najlepsze kredyty gotówkowe dla singli listopad 2024
– najlepsze kredyty mieszkaniowe dla singli listopad 2024
– najlepsze konta osobiste dla singli listopad 2024
– najlepsze lokaty terminowe dla singli listopad 2024