Poduszka finansowa to pojęcie używane zbyt rzadko przez osoby prywatne prowadzące swoje prywatne finanse. Każda osoba powinna jednak posiadać taką poduszkę finansową, która będzie zabezpieczeniem przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Wiele osób nie widzi też sensu jej stworzenia oraz nie wie do końca jak miałoby ją stworzyć. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, jakie musimy wiedzieć o rezerwach finansowych w prywatnych finansach, podpowiadamy jak stworzyć taką poduszkę finansową oraz odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę.
Czym jest poduszka finansowa?
Poduszka finansowa to innymi słowy rezerwa pieniężna, którą posiadamy w naszych prywatnym finansach. Jest to oddzielna kwota, która nie ma żadnego innego zastosowania czy przeznaczenia i jest zbierana w celu zabezpieczenia naszej sytuacji finansowej w przyszłości. Poduszka finansowa ma służyć nam na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń, tak abyśmy mogli na nie zareagować i wyjść obronną ręką z niekorzystnych sytuacji. Poduszka finansowa może mieć dowolną wysokość, choć im więcej pieniędzy uda nam się zebrać i przetrzymywać w rezerwie finansowej to lepsze zabezpieczenie naszej przyszłości. Wielu ekspertów twierdzi, że optymalną sumą jest taka kwota, która pozwoli przeżyć nam pół roku bez pracy i otrzymywania jakichkolwiek wpływów. Niezależnie od tego, jakiej wysokości będzie nasza poduszka finansowa zdecydowanie warto ją posiadać, gdyż daje ona wiele korzyści, które prezentujemy poniżej. Zebrane środki finansowe trzymać możemy na koncie w banku lub w swoim domu. Rezerwa finansowa może mieć też różne formy. Najpopularniejszą i najwygodniejszą są środki pieniężne, które możemy wykorzystać w dowolnej chwili. Jako naszą poduszkę finansową możemy również wykorzystać metale szlachetne takie jak złoto czy inne wartościowe przedmioty, które łatwo i korzystnie sprzedamy.
Swoją poduszkę finansową stworzyć może każda osoba niezależnie od tego, kim jest, ile ma lat oraz jak dużo zarabia. Pieniędzy z poduszki finansowej nie możemy przeznaczać ani ogólnie wykorzystywać na inny cel podczas standardowego życia i powinny one pozostawać cały czas do naszej dyspozycji. Mając jednak poduszkę finansową istnieje jeden wyjątek. Możemy wykorzystywać ją w celu łatwiejszego prowadzenia budżetu domowego zwracające wszystkie pieniądze pożyczone z rezerwy na koniec miesiąca.
Dlaczego warto posiadać poduszkę finansową?
Posiadanie własnej poduszki finansowej ma bardzo wiele zalet i zdecydowanie warto ją stworzyć. Pierwszym plusem poduszki finansowej jest niezależność finansowa, która przekłada się na to, iż w razie potrzeby nie będziemy musieli prosić rodzinę i znajomych o pożyczkę ani pozyskiwać pieniędzy w żaden inny sposób. Posiadanie własnej rezerwy finansowej pozwoli nam też wyjść obronną ze wszystkich kryzysowych w sytuacji. Z pewnością w życiu każdego człowieka sytuacje takie zdarzają się rzadziej lub częściej. Przeżycie takich chwil z dodatkową gotówką, z której będziemy mogli skorzystać, jest dużo łatwiejsze. Posiadanie własnej poduszki finansowej to też kwestie bezpieczeństwa. Bardzo często od szybkiej reakcji oraz od posiadania pieniędzy zależy nasze zdrowie oraz sytuacja życiowa. Mając do dyspozycji konkretną rezerwę finansową, będziemy mogli uniknąć negatywnych konsekwencji nieprzewidzianej sytuacji, która będzie rzutowała na dalsze nasze życie. Dobrym przykładem jest wykupienie droższej terapii medycznej np. rehabilitacji i szybszy powrót do zdrowia przy mniejszym uszczerbku na zdrowiu. Samo stworzenie poduszki finansowej jest bardzo proste i nie wymaga od nas szczególnych umiejętności, a jedynie poświęcenia odrobiny czasu i wiedzy. Mając własną rodzinę, możemy dzięki niej zwiększyć bezpieczeństwo oraz zatroszczyć się o naszych bliskich.
Jak stworzyć rezerwę finansową?
Tworzenie rezerwy finansowej powinniśmy rozpocząć od przeanalizowania naszych możliwości. W pierwszej kolejności należy określić jaką sumę pieniędzy z naszego budżetu domowego, możemy przeznaczyć właśnie na utworzenie takiej rezerwy. Jeśli mamy duże nadwyżki finansowe warto część z nich przeznaczać na bieżące inwestycje czy wydatki, ale drugą połowę odkładać na czarną godzinę. Pieniądze odkładać możemy do uzyskania takiej sumy, która pozwoli nam przeżyć pół roku na obecnym poziomie. Suma będzie zależała od tego, na jakim poziomie żyjemy obecnie i będzie wahała się od kilku – kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jeśli nie posiadamy w naszym budżecie domowym wolnych środków, warto zdecydowanie zrezygnować z części zbytecznych wydatków, kieszonkowego czy pieniędzy przeznaczonych na przyjemności i również w połowie przeznaczyć je na tworzenie poduszki finansowej. Pieniądze możemy odkładać na konto bankowe, a jeśli nasz rachunek będzie oprocentowany, będziemy regularnie otrzymywali jeszcze odsetki od danej sumy. Jeśli zamierzamy odkładać pieniądze na konto bankowe, warto założyć drugie i robić to w dwóch bankach. Dzięki temu w razie awarii czy upadku jednego z banku nie, zostaniemy bez dostępu do naszej gotówki i nie zostanie ona tymczasowo zamrożona – co trwa nawet na kilka lub kilkanaście dni i może mieć negatywne konsekwencje dla nas, jeśli będziemy jej potrzebowali.
Jak możemy wykorzystać rezerwę na co dzień?
Poduszka finansowa jako rezerwa pieniężna na przyszłość – jeśli już ją utworzymy, może również być nam pomocna na co dzień. Nie musi ona leżeć i czekać na czarną godzinę, a może pomagać w wykonywaniu codziennych obowiązków i funkcjonowaniu finansowemu. Jeśli posiadamy pulę przeznaczoną na przyszłość, możemy właśnie z niej pożyczać pieniądze na zakup danych produktów,, a następnie zwracać pieniądze do rezerwy bez płacenia odsetek – tak jak ma to miejsce przy kredycie bankowym. Zdecydowanie jednak nie można wykorzystywać więcej, niż 20 30% całej poduszki finansowej, aby jej większość była do naszej dyspozycji w każdej chwili. Posiadając pewną kwotę pieniędzy możemy również na początku każdego miesiąca wyjmować z niej sumę, która jest potrzebna na opłacenie wszystkich rachunków oraz przeżycie i korzystać z niej, a w trakcie danego miesiąca uzyskując przychody uzupełniać daną pulę.