Fundusze mieszane lub inaczej hybrydowe łączą w sobie strategię agresywną i bezpieczną i w zależności od tego jak się między nimi układają proporcje kształtuje się poziom ryzyka. Wśród funduszy mieszanych możemy wyróżnić fundusze z ochrona kapitału, fundusze stabilnego wzrostu, fundusze aktywnej alokacji oraz fundusze zrównoważone.
Fundusze z ochroną kapitału są przeznaczone dla osób, które nie chcą ryzykować i ponosić start. Opierają się na inwestycjach w różne papiery wartościowe. Aby ograniczyć ryzyko stosuje się instrumenty pochodne typu opcje, futures czy forwards. Trzeba się liczyć z tym, że im bardziej jest ograniczone ryzyko tym niższe są również zyski.
Kolejne, czyli fundusze stabilnego wzrostu polegają na tym, że około sześćdziesiąt procent kapitału lokuje się w tak zwanych papierach dłużnych (obligacjach), a pozostałą część inwestuje się w obligacje. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, ale i zyski mogą być niższe, aczkolwiek będą one większe aniżeli w przypadku funduszu z ochroną kapitału.
Jeszcze innym rodzajem są fundusze aktywnej alokacji. W ich przypadku nie ma żadnych ograniczeń związanych z inwestycjami w akcje czy jakiekolwiek inne instrumenty finansowe. Przy odpowiednim zarządzaniu mogą one przynosić wysokie zyski i straty ograniczać do minimum.
Jest jeszcze jeden rodzaj funduszy mieszanych, to tak zwane fundusze zrównoważone. Polegają one na tym, że w akcje inwestowane jest od czterdziestu do sześćdziesięciu procent całego kapitału, reszta zaś lokowana jest na przykład w obligacjach. Zarówno ryzyko jak i zyski są tu uzależnione od tego ile środków zainwestowanych zostanie w akcje. Dzięki temu, że dla akcji jest stosowany taki przedział można dostosować zarządzanie kapitał względem sytuacji jaka akurat panuje na rynku.
Sprawdź także najnowsze zestawienia:
– najlepsze kredyty gotówkowe dla singli listopad 2024
– najlepsze kredyty mieszkaniowe dla singli listopad 2024
– najlepsze konta osobiste dla singli listopad 2024
– najlepsze lokaty terminowe dla singli listopad 2024